Menu
Your Cart

Biomonic W Rolnictwie

BIOMONIC W ROLNICTWIE

„Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, przyjęty rozporządzeniem Rady Ministrów (Dz. U. z 2020 poz. 243), obowiązujący od dnia 15 lutego 2020 roku obliguje wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej, oraz działalność, w ramach której są przechowywane nawozy do gospodarowania w sposób zapobiegający zanieczyszczaniu wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych i ograniczający takie zanieczyszczenie.” ( źródło https://www.gov.pl/web/arimr/program-ograniczajacy-stosowanie-azotanow2)

Świadomość rolników jest coraz większa, z roku na rok widzimy duży wzrost rolnictwa ekologicznego.
Coraz więcej konsumentów poszukuje ekologicznej, zdrowej żywności, co wymusza stosowanie naturalnych metod uprawy i hodowli.

Rolnictwo zrównoważone to przede wszystkim działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, które  umożliwiają bardziej efektywne i przyjazne wykorzystanie zasobów, m.in. gleby, ziemi,  nasion, nawozów czy energii,wody, maszyn, środków ochrony roślin,  zachowując opłacalność produkcji rolniczej.  
Jedna z dobrych  praktyk w rolnictwie zrównoważonym jest odpowiednia dbałość o glebę.
Należy odpowiednio, a przede wszystkim  świadomie korzystać z programów nawożenia.
Jedną z metod nawożenia jest stosowanie nawozów organicznych w uprawie. Prawidłowe nawożenie obornikiem ma wiele zalet:
- poprawa właściwości fizyko-chemiczno-biologicznych gleby
- dobra reakcja roślin
-zwyżka plonów i niższe koszty nawożenia w porównaniu z nawożeniem mineralnym
- niższe zanieczyszczenie środowiska
- zagospodarowanie nawozu, który inaczej byłby uciążliwym odpadem produkcji rolniczej.

„Pobranie  z obornika rozłożone jest w latach
Azot w pierwszym roku jest wykorzystywany, w zależności choćby od warunków, w 20 do 40%. Pozostała część jest pobierana przez rośliny w kolejnych 2 latach. Również pobranie fosforu nie jest najwyższe w pierwszym roku i oscyluje w granicach 20 – 25%. Podobnie jak w przypadku azotu reszta rozkładana jest na drugi i trzeci rok. Inaczej ma się sprawa z potasem – ten już w pierwszym sezonie może być wykorzystany nawet w 90% (pobranie K mieści się w widełkach 60-90%). Tak więc wiemy już, że o ilość podanego K zmniejszamy – dość znacznie – nawożenie potasem. Biorąc pod uwagę np. obornik bydlęcy, który zawiera ok 6,5 kg K2O w tonie, to przy nawożeniu 20 t/ha , możemy podać w oborniku od bydła nawet 130 kg K2O. Zakładając wykorzystanie (przy dobrych warunkach) na poziomie 90%, możemy zmniejszyć dawkę potasu do niezbędnego minimum. Podobnie rzecz dzieje się w przypadku azotu oraz fosforu – tu jednak bierzemy poprawkę na znacznie niższe wykorzystanie przez uprawę w pierwszym roku, dlatego też nawożenie mineralne możemy zmniejszyć najczęściej o 20 – 30%.
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów maksymalna dawka azotu z nawozów naturalnych nie może przekraczać 170 kg/ha. Tak więc porcję obornika powinno się zaplanować w oparciu o skład nawozu naturalnego.

Sprawdźmy zawartość azotu w różnych „konfiguracjach” obornika (kg/t):
• Obornik bydlęcy – 4,7 kg
• Obornik – trzoda chlewna – 5,1 kg
• Obornik koński - 5,4 kg
• Obornik kurzy – 15 kg
• Obornik kaczy – 8 kg

Wiadomo jednak, że zawartość składników pokarmowych może się nieco przesuwać w zależności choćby od sposobu żywienia zwierząt.” ( żródło : https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/obornik-aplikujemy-wiosna-jak-najszybciej,116926.html)

Biomonic to jedyny na rynku obornik koński w płynnej postaci.  Dzięki tej formie jest on bardzo wygodny do zastosowania. Jakość produktu jest na najwyższym poziomie, co możemy potwierdzić z pełną świadomością, gdyż surowiec wykorzystywany do produkcji naszego nawozu pochodzi wyłącznie z naszych stajni . Mamy więc 100% pewność, że konie są zdrowe, a  ich jedzenie jest bogate w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Jesteśmy rodzinną firmą, dla której takie wartości jak : UCZCIWOŚĆ oraz  TROSKA O ŚRODOWISKO MAJĄ OGROMNĄ WARTOŚĆ.  
Już dziś tworzymy świat na jutro!   

Biomonic to CZARNY KOŃ W TWOJEJ UPRAWIE !